W szkoleniu uczestniczyły 92 osoby oraz 45 psów, m.in. z Policji z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, Służby Więziennej z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, opolskiego, Straży Miejskiej z Białegostoku i z Rumii, Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, Wojska Polskiego, Izby Celnej, z organizacji cywilnych m.in. Straży dla Zwierząt, Stowarzyszenia Pomocy Rottweilerom ROTT.PL, służb ochrony oraz osoby będące miłośnikami kynologii służbowej.
Należy także wspomnieć o udziale w szkoleniu funkcjonariuszy Policji z Litwy wraz z psami, przedstawicieli Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, Działu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służby Więziennej w Czarnem, Ośrodka Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych WP w Celestynowie oraz Ośrodka Szkolenia Przewodników i Psów Izby Celnej w Kaminonie.
Zajęcia obejmowały szkolenie z psami patrolowymi i specjalistycznymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych . Przewodnicy zostali podzieleni na dwie specjalistyczne grupy:
I grupa - psy specjalistyczne, przeprowadzała ćwiczenia z wykrywania zapachu narkotyków na obiekcie udostępnionym przez Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, gdzie do wykrywania zapachu narkotyków wykorzystywane były pomieszczenia gospodarcze oraz domki kampingowe,
II grupa - psy patrolowe przeprowadzała ćwiczenia z agresji pod opieką zawodowych instruktorów ze służb mundurowych i cywilnych.
1. Praca z dwoma pozorantami - ćwiczenie odzwierciedlało bójkę dwóch agresywnych osób oraz sposób interwencji przewodnika z psem. Zadaniem przewodnika, a w szczególności psa była neutralizacja zagrożenia oraz aktywna obrona przewodnika w sytuacji przewagi napastników.
2. Praca z zakresu obrony na "trudnym podłożu" - ćwiczenie miało na celu wprowadzenie nowego elementu terenowego oraz sprawdzenie psów pod kątem przyzwyczajania się do nowych warunków terenowych (kołyszący się pomost).
3. Praca z psem wobec pozoranta w pełnym kostiumie do gryzienia w sytuacji ataku czołowego przez przeszkodę
4. Praca z psami wobec tłumu
W przerwie między treningami koledzy z Litwy wraz z psami demonstrowali kunszt wyszkolenia swoich psów, m.in. atak dwóch psów jednocześnie bez kagańca na jednego pozoranta i następnie na dwóch pozorantów. Pokaz spotkał się z dużym aplauzem wszystkich obserwatorów, co zmobilizowało niektórych przewodników do lepszej pracy z psem.
Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymał świadectwo ukończenia kursu doskonalącego. Podczas pożegnań życzyliśmy sobie ponownego spotkania w tym gronie na kolejnym szkoleniu, które odbędzie się w Częstochowie w dniach 25-27 czerwca 2010r., na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.